This is a METAL FILM RESISTOR, 300 OHM, 3 W, 5% product from VISHAY with the model number PR03000203000JAC00
Product details
| Temperature Coefficient | ± 250ppm/K |
| Power Rating | 3W |
| Resistor Element Material | Metal Film |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 300ohm |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | PR03 Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 750V |