This is a Film Capacitor, 0.22 µF, 250 V, PET (Polyester), ± 10%, MKT373 Series product from VISHAY with the model number BFC237341224
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Voltage Rating V DC | 250V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Product Range | MKT373 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 0.22µF |
| Lead Spacing | 15mm |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |