This is a Rotary Potentiometer, Cermet, 1 kohm, 1 W, ± 10%, 249 Series, 1 Turns, Linear product from VISHAY with the model number 249BBHS0XB25102KA
Product details
| Shaft Length | 19.05mm |
| Shaft Diameter | 3.17mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | 249 Series |
| Track Taper | Linear |
| No. of Turns | 1Turns |
| Potentiometer Mounting | Through Hole |
| Power Rating | 1W |
| Track Resistance | 1kohm |