This is a ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 100UF, 450V, 20%, SNAP-IN product from UNITED CHEMI-CON with the model number ESMQ451VSN101MP25S
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 450V |
| Product Range | SMQ Series |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Diameter | 22mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Height | 25mm |