This is a TK10E60W,S1VX(S Power MOSFET , N Channel, 600 V, 9.7 A, 0.327 ohm, TO-220, Through Hole product from TOSHIBA with the model number TK10E60W,S1VX(S
Product details
| Channel Type | N Channel |
| Drain Source Voltage Vds | 600V |
| Continuous Drain Current Id | 9.7A |
| Drain Source On State Resistance | 0.327ohm |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| Transistor Mounting | Through Hole |
| Rds(on) Test Voltage | 10V |
| Gate Source Threshold Voltage Max | 3.7V |
| Power Dissipation | 100W |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Max | 150°C |