CUS250M-15/AJ is a CUS250M series AC to DC power supply. It is packaged in the industry standard 2x4� footprint. The series can deliver 250W with forced air or conduction cooling in ambient temperatures of up to 45°C. With Medical & ITE certifications, the unit can be used in both Class I & Class II (no ground wire) applications, and meets Class B conducted and radiated EMI with generous margins. Input voltage range includes operation down to 80VAC. Certified by IEC/ES/EN60601-1, IEC/UL/EN62368-1, 60950-1. Compliant to IEC/EN60335-1 (5) and IEC/EN61010-1.
- 15V nominal output voltage, 11.4V fan supply voltage
- 15V to 16.5V output adjustment range
- 16.66A maximum current (forced air)
- Medical certifications (2 x MOPP), suitable for B and BF type medical equipment
- Class B conducted and radiated EMI with significant margins
- EN60335-1 compliant, suitable for household and similar electrical appliances
- Quiet operation, suitable for high ambient temperature environments
- U channel with cover, JST connectors, dual fuses
- 5 years warranty
- 5V 0.1A standby supply, remote on/off (inhibit), DC-OK, AC-Fail