RC03-400-0250-S is a RC03-SSS-LLL-0 series shielded Rogowski current sensor.
- Robust design, wide dynamic range, high bandwidth
- No nonlinear effects (as in conventional current transformers by the iron core)
- Can be used without load (in contrast to the current transformer), low temperature dependency
- 400mV/kA (50Hz)/480mV/kA (60Hz) sensitivity (25°C), ±1% tolerance (50Hz/60Hz, 25°C)
- 90KHz typical resonance frequency (25°C), 6ppm/K typical temperature coefficient (25°C)
- Operating temperature range from -20°C to +80°C