- 1.35 Maximum specific gravity
- 20kV/mm Minimum electric strength
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Length - Metric | 5m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.157" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.472" |
| Length - Imperial | 16.4ft |
| I.D. Supplied - Metric | 12mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 4mm |