This is a General Purpose Relay, Power PCB Relay RT2 Series, Power, Non Latching, DPDT, 5 VDC, 8 A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number RTE24005
Product details
| Contact Configuration |
DPDT |
| Coil Voltage |
5VDC |
| Contact Current |
8A |
| Product Range |
Power PCB Relay RT2 Series |
| Relay Mounting |
Through Hole |
| Coil Type |
Non Latching |
| Contact Voltage VAC |
250VAC |
| Relay Terminals |
Solder |
| Contact Voltage VDC |
24VDC |
| Contact Material |
Silver Nickel |
| Coil Resistance |
62ohm |