This is a RELAY, SPDT, 250VAC, 30VDC, 10A product from OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION with the model number G2R-1-S-AC24(S)
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 253ohm |
| Product Range | G2RS Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, IEC, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 24VAC |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |