This is a General Purpose Relay, G6C Series, Power, Non Latching, SPST-NO, 12 VDC, 10 A product from OMRON ELECTRONIC COMPONENTS with the model number G6C-1114P-US-DC12
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | G6C Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Coil Resistance | 720ohm |