Oberwerk BT-120XL-SD Overview
The BT-120XL-SD can be "go-to" automated by using the separately sold iOptron HAZ31 Strain Wave Alt-Az Mount. The optical tubes accept all 1.25" eyepieces and are held at a 45° angle for comfortable viewing. The tubes have a large interpupillary adjustment range, so everyone from children to adults can enjoy the view. Binocular telescopes are far more portable than standard telescopes and do not require specialized mounts�a video tripod with a 3/8"-16 or 1/4"-20 mounting stud will do, provided it is rated for a 19.5 lb payload. Oberwerk recommends its TR3 hardwood tripod or the Manfrotto 161MK2B, which has a crank-up elevator. Either tripod can be configured with the Oberwerk XL-280 Fork Mount or Manfrotto 612 NitroTech Head.
- 1.25", 14mm focal length eyepieces for 48x magnification, ideal for long-range terrestrial use or astronomical viewing
- Super-low dispersion objective lenses minimize color fringing
- Wide 70° apparent angle of view
- Collimation certified to 168x
- Accepts any 1.25" eyepiece
- 45° angled eyepieces for comfortable use
- Large 50-80mm interpupillary distance adjustment range accommodates children and adults
- With separately sold iOptron HAZ31 alt-az mount, the BT-120XL-SD can be "go-to" automated
- Relatively lightweight, waterproof and nitrogen-filled magnesium body
- Handle is a Picatinny rail for accessories such as finders or laser pointers
- 3/8"-16 and 1/4"-20 tripod mounts
- Tested and tuned to perfection prior to shipping
In the Box
- Oberwerk BT-120XL-SD Binocular Telescope
- 2 x 14mm 1.25" Eyepiece
- Wheeled Aluminum Frame Case
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Not in the Box
- Essential Tripods & Monopods (Not Included)
Oberwerk BT-120XL-SD Specs
| Prism Type |
Porro (BAK4)
| Magnification |
48x
| Objective Lens Diameter |
120 mm
| Angle of View |
30x: 2.35° (Actual)
| Field of View |
123.4' @ 1000 yd / 41 m @ 1000 m
| Exit Pupil Diameter |
30x: 4 mm
| Magnification |
48x
| Objective Lens Diameter |
120 mm
| Angle of View |
30x: 2.35° (Actual)
| Field of View |
| Minimum Focus Distance |
82' / 25 m
| Exit Pupil Diameter |
30x: 4 mm
| Eye Relief |
15 mm
| Interpupillary Adjustment |
57 to 80 mm / 2.2 to 3.1"
| Diopter Adjustment |
No
| Focus Type |
Individual
| Stabilization Freedom |
No
| Fogproof |
Yes, Nitrogen Filled
| Environmental Protection |
Water-Resistant (Unrated)
| Dimensions |
Length: 25" / 63.5 cm