This is a MPMEF250P10J0F200 DC Film Capacitor , 0.1 µF, 250 V, Metallized PET, ± 5% product from MULTICOMP PRO with the model number MPMEF250P10J0F200
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating | 250V |
| Dielectric Type | Metallized PET |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |