This is a Electrolytic Capacitor, Snap-in, 220 µF, 250 V, HPR Series, 2000 hours @ 105°C, ± 20% product from MULTICOMP with the model number MCHPR250V227M22X32
Product details
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 250V |
| Product Range | HPR Series |
| Diameter | 22mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 220µF |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 32mm |