This is a PIEZO ELEMENT product from MULTICOMP with the model number MCFT-41T-1.0A1-141
Product details
| Capacitance | 70000pF |
| Transducer Function | Diaphragm |
| Element Type | Piezo |
| Resonant Resistance | 1kohm |
| External Diameter | 41mm |
| Resonant Frequency | 1kHz |
| Product Range | - |
| External Height | 0.22mm |