This is a CERAMIC CAPACITOR 0.47UF, 16V, X7R, 20%, 0805 product from MULTICOMP with the model number MC0805B474M160CT
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 0805 [2012 Metric] |
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | MC Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |