This is a CERAMIC CAPACITOR 0.01UF, 25V, X7R, 20%, 0603 product from MULTICOMP with the model number MC0603B103M250CT
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 0603 [1608 Metric] |
| Capacitance | 10000pF |
| Voltage Rating | 25V |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | MC Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |