The ATTINY25V-10SSU is a low-power 8-bit CMOS Microcontroller based on the AVR enhanced RISC architecture. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the ATtiny25 achieves throughputs approaching 1MIPS per MHz allowing the system designer to optimize power consumption versus processing speed. The AVR core combines a rich instruction set with 32 general purpose working registers. All 32 registers are directly connected to the arithmetic logic unit (ALU), allowing two independent registers to be accessed in one single instruction executed in one clock cycle. The resulting architecture is more code efficient while achieving throughputs up to ten times faster than conventional CISC microcontrollers. The ATtiny25 provides 2kB of In-system programmable flash, 128byte EEPROM and 128byte SRAM. The device achieves a throughput of 10MIPS at 10MHz.
- Advanced RISC architecture
- 120 Powerful instructions most single clock cycle execution
- 32 x 8 General purpose working registers
- Fully static operation
- 8-bit Timer/counter with prescaler and two PWM channels
- 8-bit high-speed Timer/counter with separate prescaler
- USI-universal serial interface with start condition detector
- Programmable watchdog timer with separate on-chip oscillator
- On-chip analog comparator
- DebugWIRE on-chip debug system
- In-system programmable via SPI port
- External and internal interrupt sources
- Low power idle, ADC noise reduction and power-down modes
- Enhanced power-on reset circuit
- Programmable brown-out detection circuit
- Internal calibrated oscillator
- Six programmable I/O lines
- 300µA at 1.8V (1MHz System Clock) Active mode power consumption