This is a 8 Bit Microcontroller, ATtiny, 20 MHz, 2 KB, 128 Byte, 20 Pins, QFN product from MICROCHIP with the model number ATTINY2313-20MU
Product details
| Controller Family/Series | ATtiny |
| CPU Speed | 20MHz |
| Program Memory Size | 2KB |
| RAM Memory Size | 128Byte |
| No. of Pins | 20Pins |
| MCU Case Style | QFN |
| No. of I/O's | 18I/O's |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |