The 25LC256-I/SN is a 256Kbit serial SPI bus EEPROM (Electrically Erasable Programmable Memory) in 8 pin SOIJ package. The memory is accessed via a simple Serial Peripheral Interface (SPI) compatible serial bus. The bus signals required are clock input (SCK), separate data in (SI) and data out (SO) lines. Access to device is controlled through chip select input. Communication to the device can be paused via hold pin. While device is paused, transitions on its inputs will be ignored with exception of chip select allowing host to service higher priority interrupts. It features more than 1 million erase/write cycles and data retention is greater than 200 years.
- Maximum clock speed is 10MHz
- Supply voltage range from 2.5V to 5.5V
- Low power CMOS technology
- 32768 x 8bit organization
- Self timed erase and write cycles (5ms maximum)
- Built-in write protection
- High reliability
- Operating temperature range -40°C to 85°C
- 64byte page write capability
- Maximum write current is 5mA at 5.5V and 10MHz
Applications
Embedded Design & Development, Consumer Electronics, Portable Devices, Automotive
Product details
| Memory Density: 256Kbit |
| Memory Configuration: 32K x 8bit |
| Interfaces: Serial SPI |
| Clock Frequency Max: 10MHz |
| IC Case / Package: SOIC |
| No. of Pins: 8Pins |
| Supply Voltage Min: 2.5V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |
| IC Mounting: Surface Mount |
| Operating Temperature Min: -40°C |
| Operating Temperature Max: 85°C |