- 1U low profile design, <lt/>3% low THDi in both conversion mode
- Full digital design with 93% conversion efficiency for both AC/DC and DC/AC conversion
- Ultrafast switching time between AC/DC and DC/AC of 1ms
- CB/TUV/UL 62368-1 certified, and design refer to IEC 62477 regulation
- Anti-islanding protection, AC fail protection, DC OVP, OLP, OCP, OTP
- 5 years warranty
- 2160W rated power, 12V output voltage
- 180A rated current, 47 to 63Hz frequency range
- Working temperature range from -30 to +70°C
- Dimension is 330 x 140 x 41mm (L x W x H)