This versatile tripod kit from B&H Photo pairs the Manfrotto MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod with the 324RC2 Light Duty Grip Ball Head . This kit provides a stable camera support with a load capacity of 7.7 lb. It extends from 3.1" to 70.9" and weighs 5.6 lb. The 90° center column has a one finger operation, and includes an Easy Link 3/8"-16 attachment for attaching accessories such as an LED light or a reflector via a compatible arm. The mounting plate has a bull's eye bubble level that rotates 360° so you can locate it where you can see it.
- Manfrotto MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod
The Manfrotto MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod is a 4-section support that replaces the 055CXPRO4 tripod. It has a load capacity of 19.8 lb and extends from 3.5" to 66.9". Its carbon fiber legs are secured by the Quick Power Locks. These updated flip locks increase the tripod's rigidity by 50% compared to its predecessor.
- Friction control permits fine framing adjustment and improved camera safety
- Ergonomic design guarantees comfort and precision
UPC: 719821312529
- MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod
- Limited 2-Year Warranty Extendable to 10 Years with Online Registration
Manfrotto MT055CXPRO4 specs
General Load Capacity 19.8 lb / 9 kg Maximum Working Height 66.9" / 169.9 cm Max Height without Center Column 55.1" / 140 cm Minimum Working Height 3.5" / 8.9 cm Folded Length 21.3" / 54.1 cm Head Mount Type 3/8"-16 Screw Weight 4.6 lb / 2.1 kg Materials Carbon Fiber Bubble Level Rotating Legs Leg Lock Type Flip Lock Independent Leg Spread Yes Leg Sections 4 Center Column Center Column Sections 1 Center Column Extension Type Rapid Lateral / 90-Degree Center Column Yes Packaging Info Box Dimensions (LxWxH) 21.6 x 5.5 x 5.5" - Manfrotto 324RC2 Joystick Head