This B&H Kit pairs a Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod with a 808RC4 3-Way Pan/Tilt Head. The tripod can hold 17.6 lb of gear, and extends from 9.6" to 73". The tripod folds down to 30.1" for transport. It features a Quick Power Lock System that allows you to completely extend the tripod legs with just one hand. Once set up you can use the MT055CXPRO3's rapid center column in standard vertical mode or swing it into horizontal position like a boom with Manfrotto's 90° column feature. Enlarged tabs on the individual leg angle selectors allow you to get down to only 9.6" for macro work with the column in horizontal mode. And once you're down there you can attach any of Manfrotto's flexible or articulated arms to hold lights or reflectors via the Easy Link plug built into the tripod's spider.
- Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod
The Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod is a 3-section support that replaces the 055CXPRO3 tripod. It has a load capacity of 19.8 lb and extends from 3.5" to 66.9". Its carbon fiber legs are secured by the Quick Power Locks. These updated flip locks increase the tripod's rigidity by 50% compared to its predecessor.
- A new coating on the quick-release lever that is more durable and scratch resistant.
UPC: 719821263845
- MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod
- Limited 2-Year Warranty Extendable to 10 Years with Online Registration
Manfrotto MT055CXPRO3 specs
General Load Capacity 19.8 lb / 9 kg Maximum Working Height 66.9" / 169.9 cm Max Height without Center Column 55.1" / 140 cm Minimum Working Height 3.5" / 8.9 cm Folded Length 24" / 61 cm Head Mount Type 3/8"-16 Screw Weight 4.3 lb / 2 kg Materials Carbon Fiber Bubble Level Rotating Legs Leg Lock Type Flip Lock Independent Leg Spread Yes Leg Sections 3 Center Column Center Column Sections 1 Center Column Extension Type Rapid Lateral / 90-Degree Center Column Yes Packaging Info Box Dimensions (LxWxH) 25.0 x 5.5 x 5.5" - Manfrotto 808RC4 3-Way Pan/Tilt Head with RC4 Quick Release -
Maximum Camera Supported Large format Load Capacity 17.6 lb ( 8 kg ) Height 6.1" ( 15.5 cm ) Quick Release Yes Spirit Level Yes, double Tension Control No, but does have balance spring Tripod Mount Thread Size 3/8" Weight 3 lb ( 1.370 kg ) Packaging Info Box Dimensions (LxWxH) 7.9 x 5.0 x 4.5"