LG 32MR50C-B Overview
Complete everyday tasks and immerse yourself in entertainment with the 32MR50C-B 31.5" 100 Hz Curved Monitor. Sporting a curved design, this Full HD 1920 x 1080 resolution display allows you to see more at a glance. At the same time, the 100 Hz refresh rate and 5 ms response time help to reduce motion blur while AMD FreeSync support minimizes screen tearing and stuttering with compatible graphics cards.
Items Included
- LG 32MR50C-B 31.5" 100 Hz Curved Monitor
- Power Adapter & Cable
- HDMI Cable
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
No additional resources available
LG 32MR50C-B Specs
| Display Size |
32"
| Panel Type |
VA LCD
| Native Resolution |
1920 x 1080
| Maximum Brightness |
250 nits / cd/m2
| HDR Support |
No
| Color Support |
16.7 Million Colors
| Color Gamut |
72% CIE1931
| Finish |
Anti-Glare / Matte
| Touchscreen Technology |
No
| Inputs |
1x DE-15/DB-15 (VGA)
1x HDMI |
| Outputs |
1x 1/8" / 3.5 mm (Headphone), (Digital Audio)
| USB I/O |
| Built-In Speakers |
| Display Size |
32"
| Panel Type |
VA LCD
| Aspect Ratio |
16:9
| Native Resolution |
1920 x 1080
| Maximum Brightness |
250 nits / cd/m2
| HDR Support |
| Contrast Ratio |
3000:1
| Response Time |
5 ms (GtG)
| Refresh Rate |
100 Hz
| Variable Refresh Technology |
Adaptive-Sync
| Color Support |
16.7 Million Colors
| Color Gamut |
72% CIE1931
| Viewing Angle (H x V) |
178 x 178°
| Curvature |
Yes
| Pixels Per Inch (ppi) |
68 ppi
| Finish |
Anti-Glare / Matte
| Touchscreen Technology |
| Inputs |
1x DE-15/DB-15 (VGA)
1x HDMI |
| Outputs |
| HDCP Support |
Yes
| USB I/O |
| Multi-Input Support (PIP/PBP) |
| Built-In Speakers |
| Power Consumption |
Standby: 0.5 W
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Adapter Type |
External
| Adjustments |
Tilt: -5 to 20°
| Mounting-Hole Pattern |
100 x 100 mm
| Lock Slot |
| Dimensions |
27.9 x 20.2 x 9.2" / 70.9 x 51.3 x 23.4 cm (with Stand)
27.9 x 16.6 x 3.6" / 70.9 x 42.2 x 9.1 cm (without Stand) |
| Weight |
13.7 lb / 6.2 kg (with Stand)
11.3 lb / 5.1 kg (without Stand) |
| Package Weight |
19 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
31 x 22.5 x 8.5"