The EMV1200-40 is a LCD Digital Panel Voltmeter features 4 to 40V measurement range with 200mV resolution and is powered from the signal it is measuring. Module is fitted to the panel by locating its threaded stud through the hole, fitting the washer and tightening the nut provided. The module's connecting wires pass through the hollow stud into the target application for connection. A rubber seal is included, providing splash-proof protection for the unit when fitted to the meter during installation.
- Single hole mounting thermometer
- 12.5mm Digit height