Product details
| Thermocouple Type | K |
| Sensing Temperature Min | -40°C |
| Sensing Temperature Max | 750°C |
| Sensor Body Material | Stainless Steel |
| Lead Length - Imperial | - |
| Lead Length - Metric | - |
| Probe Length - Imperial | 21" |
| Probe Length - Metric | 500mm |
| Probe Diameter - Imperial | 0.039" |
| Probe Diameter - Metric | 1mm |