This is a Tantalum Capacitor, Polar, 10 µF, 35 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded product from KEMET with the model number T356G106K035AT
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T356 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 2ohm |