This is a Tantalum Capacitor, Polar, 1 µF, 50 V, T350 Series, ± 10%, Radial Leaded product from KEMET with the model number T350B105K050AT
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | T350 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 2.54mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 8ohm |