This is a Tantalum Capacitor, Polar, 1 µF, 35 V, T110 Series MIL-PRF-39003, ± 10%, Axial Leaded product from KEMET with the model number T110A105K035AT
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T110 Series MIL-PRF-39003 |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 8ohm |