This is a Electrolytic Capacitor, Long Life, 47000 �F, 40 V, ALS31 Series, � 20%, Screw, 51 mm product from KEMET with the model number ALS31A473KE040
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Lifetime @ Temperature | 18000 hours @ 85�C |
| Voltage Rating | 40V |
| Product Range | ALS31 Series |
| Diameter | 51mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.012ohm |
| Capacitance | 47000�F |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 82mm |