EVALMA5302MS200WX2TOBO1 is an evaluation board to evaluate two-channel, 200Wch (2ohm at ±28.5V; with heatsink) halfbridge class D audio power amplifier for Hi-Fi audio systems. This evaluation board demonstrates how to use MA5302MS IC, implement protection circuits, and design an optimum PCB layout using Infineon integratedClass D IC. This reference design does not require additional heatsink or fan cooling for normal operation (one-eighth of continuous rated power). The reference design provides all the required housekeeping power supplies for ease of use. The two-channel design is scalable for power and the number of channels. Typical applications include AV receivers, home theatre systems, mini component stereos, powered speakers, sub-woofers, musical instrument amplifiers and car audio amplifiers.
- Output power: 200W x 2 channels (10 percent THD+N, 2ohm at ±28.5V)