- High speed is tAA = 10ns
- Embedded ECC for single-bit error correction
- Low active and standby currents
- 1.0V data retention, TTL-compatible inputs and outputs
- Error indication (ERR) pin to indicate 1bit error detection and correction
- 4.5V to 5.5V voltage rating
- 36-pin moulded SOJ package
- Industrial ambient temperature range from �40°C to +85°C