Hanwha Vision XNP-6120HW Overview
Items Included
- Hanwha Vision XNP-6120HW 2MP Outdoor PTZ Network Dome Camera
- Monitor Test Cable
- Template
- Power Terminal Block
- L Wrench
- Power Cable
- Audio/RS-485 Cable
- Alarm Cable
- Cable Bush
- 3 x Tapping Screws
- 3 x Plastic Anchors
Additional Resources
Hanwha Vision XNP-6120HW Specs
| Image Sensor |
1/2.8"-Type CMOS
| Focal Length |
5.2 to 62.4mm
| Field of View |
Horizontal: 54.58 to 5.3°
Vertical: 32.19 to 3° |
| Output Formats |
Composite:
720 x 480 Micro-USB: 1280 x 720 |
| Pan/Tilt |
Programmed
| Video I/O |
1x Micro-USB (Unspecified Signal) Output
1x BNC (Unspecified SDI) Output |
| Built-In Microphone |
No
| Power I/O |
1x RJ45
1x DC (12VDC) |
| Number of Lenses |
1
| Image Sensor |
1/2.8"-Type CMOS
| Sensor Resolution |
Effective: 8 Megapixel
| IR Cut Filter |
Yes
| Day/Night |
Yes
| DORI Coverage |
With 5.2 to 62.4mm Lens:
| Shutter Speed |
1/12000 to 2 Second
| Minimum Illumination |
0.03 Lux (Color)
0.003 Lux (Black and White) |
| Focal Length |
5.2 to 62.4mm
| Optical Zoom Ratio |
12x
| Max Digital Zoom |
32x
| Field of View |
Horizontal: 54.58 to 5.3°
Vertical: 32.19 to 3° |
| Maximum Aperture |
f/1.6 to 3
| Output Formats |
Composite:
| Max IP Streaming |
H.264, H.265, MJPEG via RJ45
1920 x 1080 up to 60.00 fps |
| Multi-View Streaming |
| Pan/Tilt |
Programmed
| Supported Control Protocols |
Bosch
Honeywell Panasonic Pelco-D Pelco-P RS-485 Samsung Vicon |
| Security |
Digest Authentication, HTTPS, IEEE 802.1X, IP Address Filtering, User Access Log
| Supported Protocols |
| Media/Memory Card Slot |
Dual Slot: microSD/microSDHC/microSDXC [512 GB Maximum]
| Video I/O |
| Other I/O |
1x RJ45
1x 9-Pin (RS-485, Serial) |
| 1- or 2-Way Audio |
Two-Way
| Audio Formats |
AAC-LC, G.711, G.726
| Built-In Microphone |
No
| Memory |
1 GB RAM / 256 MB Flash
| External Storage Options |
NAS
| Analytics |
| Event Trigger |
| Event Action |
Recording, Notification, Alarm
| Alarm I/O |
1 / 1
| PoE Support |
PoE 802.3af
| Power I/O |
1x DC (12VDC) |
| Power Consumption |
12 W
| Operating Conditions |
-22 to 131°F / -30 to 55°C up to 90% Humidity
| Storage Conditions |
| Impact Resistance |
Impact-Resistant (IK10)
| Environmental Resistance |
Dust/Weather/Water-Resistant (IP66)
| Material of Construction |
Aluminum
| Certifications |
CE, EAC, FCC, NDAA, TAA, cUL
| Supported Languages |
Czech
| Dimensions (W x H x D) |
6.6 x 6.4 x 6.6" / 168 x 161.5 x 168 mm
| Weight |
4.2 lb / 1.9 kg (Body Only)
| Package Weight |
6.01 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
12.5 x 10.2 x 9.8"