ED-LENS-M12-230112-04 is a 1/2.3" 4Megapixel wide range M12 lens. This lens can be used with Raspberry Pi M12 high quality camera module and other cameras with M12 interface. This 1.12mm M12 lens provides a 225° horizontal field of view on 1/2.3" sensors.
- 20.35mm TTL (Total Track Length) and 1.12mm EFL (Effective Focal Length)
- F2.2 aperture
- CRA (Chief Ray Angle) is 9.9°
- 3.01mm BFL (Back Focal Length)
- 2.16mm MBF (Mechanical Back Focal)
- Manual focus
- Fixed iris aperture
- Working temperature range from -20°C to +70°C