The NITD-20M25A is a 20A/415VAC low voltage HRC Fuse with ceramic body, open ended slotted tag, offset bolted blades mounting, motor starter and bolted tag case style. This NITD-series fuse complies with general purpose gG characteristics. Suitable for 556-361 fuse holder.
- 54.5mm Overall length
- 13.8mm Diameter