MGFS1R54815 is a MGFS1R5 series PCB mount DC-DC converter in an industry standard 6 pin SIP package. It features include built-in overcurrent protection circuits (recovers automatically).
- Input voltage range from 18V to 76V
- Output power of 1.5W
- Output voltage of 15V, output current of 100mA
- I/O isolation voltage DC1,500V (1 minute)
- High reliability : not built-in aluminium and tantalum electrolytic capacitor
- Operating temperature/humidity of -40 to +85?, 20 to 95%RH (non condensing) (required derating)
- UL60950-1, C-UL, EN62368-1 safety approvals
- Case size of 17.0 x 12.0 x 8.5mm (W x H x D)