- Universal input voltage range from 36 to 76VDC
- Maximum output power of 120W
- Output voltage of 15V, output current of 8A
- High density
- Built-in overcurrent, overvoltage and thermal protection circuits
- High reliability : not built-in aluminium and tantalum electrolytic capacitor
- Built-in remote ON/OFF
- Operating temperature/humidity of -40 to +85?, 20 to 95%RH (non condensing) (required derating)
- Case size of 33.0 x 10.5 x 22.86mm (W x H x D)