Cable Techniques CT-PXFT-24 Overview
The 24" version of the Cable Techniques CT-PXFT-24 XLR-3F to TA3F Cable is designed to connect a Sound Devices balanced TA3 output to an XLR-3F input. The interconnect is made from Canare L2E5 cable and can be used with devices such as the Sound Devices 633, 644, 688, 552, 788T, and more.
Cable Techniques CT-PXFT-24 Specs
| Cable | Canare L2E5 |
| Connectors | TA3F to XLR-3F |
| Length | 24.0" (61.0 cm) |
| Weight | Not specified by the manufacturer |
Packaging Info
| Package Weight | 0.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.4 x 3.9 x 0.6" |