This is a INCREMENTAL ENCODER, 14MM, 120RPM, 5VDC product from BOURNS with the model number EM14R0D-R20-L032S
Product details
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Rotational Speed Max | 120rpm |
| Product Range | EM14 Series |
| Supply Voltage Min | 4.75V |