This is a Rotary Potentiometer, Wirewound, 10 kohm, 2 W, ± 5%, 3590S Series, 10 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 3590S-4-103L
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | 3590S Series |
| No. of Turns | 10Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6.34mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 20.63mm |