This is a Trimmer Potentiometer, 5 kohm, 250 mW, ± 20%, Trimpot 3314 Series, 1 Turns, Surface Mount Device product from BOURNS with the model number 3314G-1-502E
Product details
| Track Resistance |
5kohm |
| Power Rating |
250mW |
| Resistance Tolerance |
± 20% |
| Product Range |
Trimpot 3314 Series |
| No. of Turns |
1Turns |
| Potentiometer Mounting |
Surface Mount Device |
| Temperature Coefficient |
± 100ppm/°C |