This is a Trimmer Potentiometer, 5 kohm, 500 mW, ± 10%, Trimpot 3299 Series, 25 Turns, Through Hole product from BOURNS with the model number 3299P-1-502LF
Product details
| Track Resistance | 5kohm |
| Power Rating | 500mW |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | Trimpot 3299 Series |
| No. of Turns | 25Turns |
| Potentiometer Mounting | Through Hole |
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |