This is a Multilayer Ceramic Capacitor, 0.033 µF, 50 V, SkyCap SR Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R product from AVX with the model number SR215C333KAR
Product details
| Capacitance | 33000pF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | SkyCap SR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |