- Speed grade is -3 with -40 to 100°C temperature range
- 14,579 logic cell
- Configurable Logic Blocks (CLBs): 2,278 slices, 18,224 flip flop and 136kb max distributed RAM
- Block RAM blocks: 32 x 18Kb block and 576KB max
- 32 DSP48A1 slices, 2 CMTs and 2 memory controller blocks max
- 4 total I/O banks and 232 max user I/O
- Low static and dynamic power (High performance 1.2V core voltage)
- Multi-voltage, multi-standard SelectIO� interface banks ( 3.3V to 1.2V I/O standards and protocols)
- Simplified configuration, supports low-cost standards, enhanced security for design protection
- Available in 324 pin CSBGA package