- Black colour
- Space saving design
- UL94V-0 Flammability rating
- 2A Current rating
- >1 x 10?R at 500VDC Insulation resistance
- -55 to 105°C Temperature rating
Applications
Industrial
Product details
| No. of Contacts | 40Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | 2500 Series |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |