VERTIV Liebert GXT5-10KMVRT6UXLN Overview
Designed to protect mission-critical infrastructure in both centralized and edge network applications, the GXT5-10KMVRT6UXLN 208V Online Double Conversion Rack/Tower UPS from VERTIV Liebert offers solid power capacity in a small rack/tower convertible form factor. This UPS has an output of 10,000VA / 10,000W and an input of 176 to 208 VAC at 40 to 70 Hz, allowing for adequate distribution of backup power.
- Power On/Off
- Power Mode
- AVR On/Off
- Battery Mode
- Estimated Backup Time
- Warnings and Fault Codes
- UPS Operation Parameters
- Alarms On/Off
- Overload Information
- Programmable Outlet Information
Items Included
- VERTIV Liebert GXT5-10KMVRT6UXLN 208V Online Double Conversion Rack/Tower UPS