VALOI VALOI-EASY35 Overview
Start scanning your 35mm film at home with the easy35 Kit from VALOI. The components of the kit create a self-contained film processing solution, allowing you to scan your film at home with the use of a DSLR or mirrorless camera and a macro lens. The included thread adapters and distance tubes allow you to configure your setup based on your camera sensor and focal length to get the best result possible.
- High 95 CRI
- Bi-Color LED
- 2-3 Hour Battery Life
- USB-C Charging
- Full frame: 55 to 105mm
- APS-C: 40 to 70mm
- Micro Four Thirds: 40 to 60mm
Items Included
- VALOI easy35 Kit
- Standard Tube Set
- Long Lens Tube Set
- 39mm Thread Adapter
- 46mm Thread Adapter
- 49mm Thread Adapter
- 52mm Thread Adapter
- 55mm Thread Adapter
- 58mm Thread Adapter
- 67mm Thread Adapter
Additional Resources
VALOI VALOI-EASY35 Specs
| USB I/O |
1 x USB-C Female Input
| Battery Chemistry |
Not Specified by Manufacturer
| Maximum Battery Life |
3 Hours
| Color |
Black
| Package Weight |
2.525 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
11.4 x 8.3 x 4.2"