This TRENDnet switch features a 75W PoE power budget and offers up to 30W of power per port to power devices such as access points, IP cameras, and other PoE compatible devices. Once installed, network admins can utilize features like 802.3ad link aggregation, asymmetric VLAN, 802.1Q VLAN, Voice VLAN, Loopback Detection, and much more to easily manage traffic throughout the network. Monitoring protocols including RMON, SNMP, SNMP Trap, and Port Mirroring also provide admins the ability to manage various aspects of the network. If that's not enough, access control features including ACL, SSL, MAC/port filtering, and a variety of additional protocols offer enhanced access control capabilities.
- Web Smart Management
- Integration Flexibility
- PoE Power
- A 75 W PoE power budget supplies up to eight Power over Ethernet devices.
- Hardware Design
- PoE Power
- Supplies up to 30 W of PoE+ power per port with a 75 W power budget.
- IPv6 Ready
- This switch supports IPv6 configuration and IPv6 neighbor discovery.
- Traffic Management
- Troubleshooting
- A convenient cable diagnostic test and traffic statistics aid in network troubleshooting.
- Access Control
- Monitoring
- RMON, SNMP, SNMP Trap, and Port Mirroring support administrator monitoring solutions.
- Power Adapter
- Rack Mount Kit
- Limited Lifetime Warranty
TRENDnet TPE-082WS specs
| Device Interface | 8 x Gigabit PoE+ ports 2 x SFP slots LED indicators |
| Link Aggregation | Static Link Aggregation 802.3ad Dynamic LACP |
| Port Mirroring | RX, TX, or Both One to one |
| Power | Input: 100 - 240 VAC, 50/60 Hz, internal power supply Consumption: 82 W (max.) Power Budget: 75 W |
| MTBF | 862,966 hours |
| Certifications | CE, FCC |
| Dimensions | 11.00 x 5.00 x 1.74" / 280 x 180 x 44 mm |
| Weight | 2.00 lb / 0.92 kg |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 4.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.1 x 11.3 x 3.0" |