This is a Contactor, TeSys D Series, 690 VAC, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 32 A, 240 V product from SCHNEIDER ELECTRIC with the model number LC1D18U7
Product details
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Coil Voltage VDC Nom | - |
| Switching Current AC1 | 32A |
| Load Current Resistive | 32A |
| Product Range | TeSys D Series |
| Switching Current AC3 | 18A |
| Coil Voltage VAC Nom | 240V |
| Operating Voltage | 690VAC |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Load Current Inductive | 18A |