Create smart and simple digital signage with the Philips D-Line 75BDL4511D/27 75" UHD 4K Commercial Monitor. The 75BDL4511D/27 is a 500 nits bright display with signage control, USB media playback, and 24/7 capability, suitable for corporate and retail applications. It offers a cost-effective display solution and with the Philips free CMND & Control software, you can easily control one display or many. Connect a variety of devices via HDMI, DisplayPort, or DVI-D, play content off of USB, or expand the display's capability with compatible OPS devices and enjoy your presentation with Philips picture and color quality.
Items Included
- Philips D-Line 75BDL4511D/27 75" UHD 4K Commercial Monitor
- AC Power Cord
- AC Switch Cover
- Remote Control & AAA Batteries
- Philips Logo Plate
- RS-232 Cable
- RS-232 Daisy Chain Cable
- IR Sensor Cable (6')
- USB Cover & Screw
- 3 x Cable Clips
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Additional Resources
No additional resources available
Philips BDL4511D Specs
| Display Size |
74.5"
| Native Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
500 nits / cd/m2
| Inputs |
3x HDMI 2.0
1x DVI-I 1x DisplayPort 1.2 1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Outputs |
1x HDMI 2.0
1x DisplayPort 1.2 1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio) |
| Wireless |
No
| USB I/O |
2x USB-A 2.0 (Audio/Photo/Video)
| Ethernet I/O |
1x RJ45 (Unspecified Ethernet)
| Other I/O |
1x 2.5 mm Serial (RS-232C) Control Input/Output
1x 1/8" / 3.5 mm IR Input/Output |
| Built-In Speakers |
Yes, 2x 10 W
| Media Card Reader |
No
| Display Size |
74.5"
| Panel Type |
IPS-Type LCD
| Aspect Ratio |
16:9
| Display Orientation |
Landscape, Portrait
| Native Resolution |
3840 x 2160
| Maximum Brightness |
500 nits / cd/m2
| Contrast Ratio |
1200:1
| Dynamic Contrast Ratio |
| Response Time |
8 ms
| Refresh Rate |
60 Hz
| Color Support |
1.07 Billion Colors (10-Bit)
| Viewing Angle (H x V) |
178 x 178°
| Pixels Per Inch (ppi) |
59 ppi
| Finish |
Anti-Glare / Matte
| Haze Level |
25%
| TV Tuner |
| Inputs |
3x HDMI 2.0
| Outputs |
1x HDMI 2.0
| Wireless |
| NFC |
| USB I/O |
| Ethernet I/O |
1x RJ45 (Unspecified Ethernet)
| Other I/O |
| Number of OPS/Expansion Slots |
1
| Built-In Speakers |
Yes, 2x 10 W
| Speaker Configuration |
2-Channel
| Smart TV |
Yes
| Media Card Reader |
| Built-In Mic |
| Supported Video File Types |
| Supported Audio File Types |
AAC, HE-AAC, MP1, MP2, MP3
| Supported Photo File Types |
BMP, JPEG, PNG
| Supported Languages |
Arabic
| Power Consumption |
Typical: 185.0 W
Maximum: 345.0 W Standby: 0.5 W |
| Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Adapter Type |
Internal
| Operating Conditions |
32 to 104°F / 0 to 40°C at 20 to 80% Humidity
| Storage Conditions |
-4 to 140°F / -20 to 60°C at 5 to 95% Humidity
| Certifications |
CE, FCC Class A, CCC, RoHS, CB, BSMI, VCCI, PSB, ENERGY STAR 8.0, ETL, CECP, EAC
| Mounting-Hole Pattern |
600 x 400 mm
| Lighting Lifespan |
50000 Hours
| Impact Resistance |
| Bezel Thickness |
14.9 mm
| Duty Cycle |
24 Hours / 7 Days
| Dimensions |
66.3 x 37.9 x 3.6" / 1683.5 x 961.7 x 91.8 mm